Co to jest styl skandynawski?

Galeria

  

Styl skandynawski od lat jest jednym z najbardziej popularnych. Kojarzy się z prostotą i elegancją, jasnymi przestronnymi wnętrzami. W Polsce kojarzy się głównie z meblami z IKEI. Czy jednak meble w stylu skandynawskim to tylko IKEA?

 

Z czym kojarzy się Półwysep skandynawski? Między innymi z surowym, zimnym klimatem. To właśnie długie zimy i często słabe nasłonecznienie wpłynęły na powstanie takiego stylu wystroju wnętrz, aby pomieszczenia wydawały się wypełnione światłem. Prekursom stylu skandynawskiego pośród artystów był Carl Larrson, żyjący na przełomie wieków XIX i XX szwedzki architek wnętrz i malarz. Larrson na obrazach malowanych akwarelami przedstawiał codzienne życie Skandynawów. Jego obrazy inspirtowały do aranżowania przestrzeni, wykorzystując biel, która rozjaśniała przestrzenie.

 

Charakterystyczne cechy mebli w stylu skandynawskim to funkcjonalność i prostota. Meble mają być użyteczne, pozbawione nadmiernych, nie mających użytkowego znaczenia ozdób. Meble w wstylu skandynawskim są zwykle jasne, często białe lub zrobione z naturalnego, jasnego drewna. Jasna kolorystyka mebli pozwala rozjaśnić pomieszczenia i uczynić nie optycznie większymi. 

 

Wnętrzna w stylu skandynawskim cechuje minimalzim, nie są jednak puste. Meble oraz dodatki mają ze sobą współgrać, żeden nie może być przypadkowy, dzięki czemu całość stwarza wrażenie harmonii. Dodatki powinny być zrobione z naturalnych, najlepiej ekologicznych materiałów. My polecamy np. półki domki w stylu skandynawskim, które upiększą pokój dziecięcy. 

 

Skandynawski styl, dzięki swojej prostocie jest ponadczasowy. Co więcej, dzięki prostocie wykonania meble w stylu skandynawskim charakteryzują się raczej umiarkowanymi cenami. 

 

Zapisz się do newsletteraChcesz być informowany na bieżąco o naszych produktach i promocjach?