Jak białe są białe meble?

Biel. Co to właściwie jest ta biel? Kolor biały, najjaśniejsza z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych (tych widocznych na tęczy), która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza odmiana szarości.

 

Kto z nas nie zetknął się problemem dobrania koloru produktu przy zakupie produktów w sklepach internetowych? Przecież każdy wie, że kolor wyświetlany na monitorze może znacznie się różnić od rzeczywistego koloru. Wcale nie dziwi fakt, że problem dotyczy również białych mebli. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim monitory, a w zasadzie matryce instalowane w laptopach, smartfonach oraz monitorach stacjonarnych komputerów nie pokrywają całej palety barw. Większość pokrywa zaledwie 60-70% barw z palety RGB. Co więcej barwy rzeczywistych produktów mogą mieć różny współczynnik odbicia światła.

 

Wyróżniamy 2 skale bieli: skalę szarości oraz skalę temperatury barw. 

 

1. Skala szarości

Skala szarości obejmuje 255 odcieni od bieli do czerni.

skala bieli 

Za tą skale odpowiada jasność. Czyli ile światła pada na obiekt lub jak jasno jest wyświetlany obraz na monitorze. Dlatego bardzo ważne jest aby nasz monitor miał ustawioną odpowiednia jasność i kontrast.

 

Jak wyregulować jasność na naszym monitorze?

 

Regulacji dokonujcie obserwując obraz dokładnie w takim położeniu i pod takim kątem, pod jakim najczęściej pracujecie i w takim oświetleniu, jakie wykorzystujecie na co dzień. Choć powyższa rada dotyczy głównie posiadaczy monitorów LCD, to jednak również monitory CRT są wrażliwe, zwłaszcza na refleksy świetlne.

kontrast i jasność 

Patrząc na powyższy obrazek tak regulujcie kontrastem, by zobaczyć cyfrę 8. Następnie dobierzcie jasność, by widzieć 1. Teoretycznie jasność nie wpływa na kontrast, jednak na zakończenie sprawdźcie, czy dalej widzicie 8. Jeśli nie, to ponownie ustawcie kontrast i dobierzcie odpowiednią jasność.

 

2. Skala temperatury barwy

w tej skali wyróżniamy dwie biele.

-biel ciepła (lekko żółta) często ją mylnie widzimy przez nasze żarówki w domach które świecą światłem żółtym

-biel zimna (lekko niebieska) 

 

Idealna biel śnieżno biała znajduje się dokładnie miedzy nimi. Kalibracja monitora do skali temperatury barwy to już trochę wyższa szkoła jazdy. Aby skalibrować odpowiednio monitor do tej skali najlepiej użyć odpowiedniego programu do kalibracji monitora. Darmowe programy do kalibracji z łatwością można znaleźć w sieci.

 

W płytach laminowanych z jakich wykonane są meble dochodzi kolejny problem - grubości i faktury nałożonego na płytę pokrycia. Białe meble pokryte cienką, nierówną warstwą laminatu mogą sprawiać wrażenie nieco ciemniejszych.

 

Gdy już mamy odpowiednio skalibrowany ekran proszę przyjrzeć się obrazkowi poniżej. Po lewej kolor farby z próbnika płyty laminowanej, a po prawej zdjęcie rzeczywiste produktu wykonane z tej płyty laminowanej. Produkt to stolik kawowy w stylu skandynawskim dostępny w naszym sklepie internetowym z meblami Artdrew.pl. Widać, że kolory się różnią. Któremu kolorowi powinniśmy zaufać? Zdecydowanie temu ze zdjęcia z produktem! Ale dlaczego? 

 

porównanie bieli 

 

Zdjęcie zostało wykonane w odpowiednim oświetleniu, dlatego biel ukazana na zdjęciu jest niemal taka, jak ją wiszimy w rzeczywistości. Zostały użyte białe lampy, które emitują światło identyczne do światła słonecznego, żaden kolor nie wkradł się do bieli i jej nie ocieplił, tzn. nie powstała biel z odcieniem żółci oraz obiekt został poddany odpowiedniej sile naświetlenia, przez co mebel został prawidłowo oświetlony. Przy niedostatecznym oświetleniu powstałaby biel z odcieniem szarości.

 

Na koniec krótka autopromocja. W ofercie naszego sklepu internegowego z meblami posiadamy meble dziecięce oraz meble w stylu skandynawskim zrobione z płyty laminowanej w kolorze bieli. Nasza biel jest naprawdę intensywnie, lecz nie „szpitalnie” biała, a jednocześnie laminat zapewnia pełne pokrycie kolorystyczne. Płyta nie przebija spod laminatu, a powierzchnia płyty jest idealnie gładka. W konkurencyjnych produktach dostępnych w sprzedaży w podobnej cenie do naszej tak biała biel jak nasza jest w zasadzie niespotykana.

 

Zapisz się do newsletteraChcesz być informowany na bieżąco o naszych produktach i promocjach?