Samodzielne składanie mebli

Galeria

  

Własnoręczne skręcanie mebli jest obecnie standardem. Poszczególne części są dzięki temu łatwe w transporcie, a sam montaż jest nieskomplikowany dzięki czytelnym instrukcjom obsługi dodawanym przez producentów i obecności różnorakich elektronarzędzi w naszym domowym warsztacie lub skrzynce z narzędziami. Komponenty mebli są wstępnie przygotowane do zmontowania – wywiercone są w nich otwory montażowe, przez co nie ma konieczności skręcania i klejenia umeblowania, będąc skazanym na własne w tym kierunku uzdolnienia, dokładność i znajomość obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych.

 

Obecnie wykonaną z drewna lub materiałów drewnopochodnych całość z uprzednio przygotowanych części może złożyć osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z meblarstwem. Tylko od naszej dokładności i cierpliwości zależy, jak będzie funkcjonował mebel, którego złożenie jest efektem naszych starań. Nieskomplikowane czynności montażowe mogą też zaowocować tym, że kiedy bezpośrednio przekonamy się, że łączenie drewnianych elementów nie jest trudne i dostępne dla każdego, kto zaopatrzy się w powszechnie dostępne materiały, samodzielnie spróbujemy w przyszłości stworzyć meble.

 

Jakie elementy służą do montażu kuchennych mebli?

 

 

1. Kołki montażowe

 

Najczęściej stosowanymi elementami podczas scalania poszczególnych części składających się na każdy z mebli są drewniane kołki, które umieszczamy w nawierconych fabrycznie otworach. Wykonane są z buku, surowca często wykorzystywanego do produkcji mebli (ale też instrumentów muzycznych), i są dodawane do kompletu montażowego. Mają charakterystyczny wygląd, ponieważ wzdłuż ich powierzchni poprowadzone są niewielkiej szerokości rowki. To ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie związane z możliwością dodatkowego użycia półpłynnego kleju do nadania konstrukcji stabilności. Wystarczy jedna jego kropla zaaplikowana na dnie wgłębienia montażowego, by za pomocą żłobień w powierzchni kołka preparat samoczynnie przedostał się w górę i objął swoim działaniem spajaną drugą część mebla.

 

 

2. Lamele

Mają wydłużony, owalny kształt i dzięki ich zastosowaniu możliwe jest dokładne dopasowanie sczepianych elementów względem siebie: włożone z jednej strony lamele wchodzą w wykonany w drugiej z łączonych części podłużny frez. Po dopasowaniu elementów pokrywa się powierzchnię styku klejem – lamele, które nim nasiąkają, nieznacznie zwiększają swoją objętość, co dodatkowo wpływa na stabilizację i trwałość montażu. Spotkamy je przy wyposażeniu kuchni, które wymaga precyzyjnego dopasowania – mowa np. o blatach, a także meblach, których powierzchnie łączone są pod skosem.

 

Łączenie drewna za pomocą kołków i lamelek z wykorzystaniem kleju jest skuteczne, ale aby uwzględnić dodatkowy aspekt estetyczny, trzeba zastosować inne sposoby.

 

Co umożliwia skręcanie i rozkręcanie drewnianych mebli?

Opisane powyżej sposoby i elementy służące do łączenia drewna wraz z użyciem kleju powodują, że tworzymy konstrukcje trwałe i nierozłączne. Jednak zdarza się i tak, że przeprowadzamy się z miejsca na miejsce – zmieniamy uczelnie i miejsca pracy, a że część naszego dobytku stanowią meble, przewozimy je ze sobą. Wymaga to jednak możliwości szybkiego rozmontowania i powtórnego złożenia mebli – mniej miejsca zajmują i łatwiejsze w transporcie są starannie opakowane ich części, a nie całe szafki i regały. Są tego świadomi także producenci, którzy maksymalnie nam to umożliwiają i proponują takie systemy zamocowań, których możemy użyć nie tylko raz, ale w każdym momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nieodłącznymi elementami takich połączeń drewna są wkręty.

 

Wkręty używane do łączenia elementów drewnianych mają swoją specyfikę. Przede wszystkim zwraca uwagę ich większy gwint niż w przypadku elementów przeznaczonych do metalu. Dzięki temu jakość połączenia gwarantowana przez wkręt jest duża, a samo łączenie – wytrzymałe, także w miejscach mocowania najkrótszych boków desek i materiałów drewnopochodnych. Ich użycie wraz z dopasowanymi do nacięć na łbie końcówkami wkrętaków nie grozi uszkodzeniem powierzchni, a tak byłoby w przypadku gwoździ i młotka – te stosujemy jedynie do przymocowania tylnych ścianek szafek wykonanych z płyty pilśniowej. Co więcej, aby maksymalnie ochronić powierzchnię przed przypadkowym uszkodzeniem i zadrapaniem, odchodzi się od powszechnie stosowanych kiedyś wkrętów z nacięciem poprzecznym.

 

My jako producent mebli do każdego zamówionego mebla dołączamy zestaw akcesoriów potrzebnych do złożenia mebla.

 

 

Porada specjalisty: 

 

Co prawda stosowanie wkrętów umożliwia późniejsze rozmontowanie mebla na części, jednak jeśli nie przewidujemy takiej konieczności, w trakcie skręcania sprzętów możemy zadbać o większą trwałość łączeń. W tym celu tuż przed użyciem wkrętów pokrywamy powierzchnię gwintu klejem, który niczym smar ułatwi nam jego usadowienie w meblu i po wyschnięciu będzie dodatkowym zabezpieczeniem stabilności konstrukcji

 

Zapisz się do newsletteraChcesz być informowany na bieżąco o naszych produktach i promocjach?